Statystyka medyczna

Wykład i ćwiczenia ze Statystyki Medycznej (Biostatystyki) przeznaczony jest dla studentów Optometrii i Fizyki medycznej.

ZAŁOŻENIA I CELE

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami z zakresu statystyki opisowej i prognostycznej. Wszystkie wprowadzone zagadnienia są ćwiczone w pracowni komputerowej. Nacisk kładziony jest na praktyczne testowanie hipotez statystycznych. W czasie zajęć używany jest program Statistica, dostępny za darmo dla studentów UAM (szczegóły poniżej). Od studentów wymagana jest umiejętność posługiwania się komputerem.

ZALICZENIE

Podstawą zaliczenia jest obecność na zajęciach i kolokwium zaliczeniowe. Każdy student dostaje na kolokwium do rozwiązania (na komputerze) parę praktycznych zadań.

MATERIAŁY

Pliki potrzebne do ćwiczeń oraz inne pomocne materiały dostępne są poniżej. Polecam również samouczka, oraz literaturę poniżej.

Pliki na kolokwium:

Na zajęciach używamy programu Statistica. Zajęcia są jednak ograniczone czasowo i zwykle, zwłaszcza w przypadku osób mniej obytych z komputerami, nie wystarczają do tego, aby nabyć dostatecznej wprawy w posługiwaniu się tym programem. Dlatego też sugeruję zainstalowanie Statistica na swoim komputerze i ćwiczenie w domu.

Oprogramowanie jest dostępne w Intranecie.

  • A. Stanisz, Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem Statistica PL na przykładach z medycyny. T. 1 Statystyki podstawowe. Kraków 2006
  • J. A. Moczko, G. H. Bręborowicz, R. Tadeusiewicz. Statystyka w badaniach medycznych. Warszawa 1998
  • A. Petrie, C. Sabin Statystyka medyczna w zarysie. Warszawa 2006
  • M. Rabiej Statystyka z programem Statistica. Gliwice 2012

Materiały pomocnicze