Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka

Wykład i ćwiczenia "Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka" przeznaczone są dla studentów studiów pierwszego stopnia Fizyka medyczna.

CELE I ZAŁOŻENIA

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z podstawami rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Większość zadań przerabianych na ćwiczeniach odnosi się do zagadnień medycznych. Część zajęć przeprowadzana jest z użyciem komputerów i programu Statistica. Od studentów wymagana jest umiejętność pracy z komputerem i znajomość podstaw analizy matematycznej.

ZALICZENIE

Zaliczenie modułu wymaga zaliczenia ćwiczeń (praktyczne kolokwium z rozwiązywania zadań) i wykładu (egzamin z teorii) - w takiej kolejności. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną ocen z dwóch wymienionych wcześniej części.

  • W. Krysicki, J. Bartos, W. Dyczka, K. Królikowska, M. Wasilewski, Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna w zadaniach. PWN
  • Zdzisław Hellwig, Elementy rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matematycznej. PWN 1998
  • R. Nowak, Statystyka dla fizyków. PWN 2002
  • A. Stanisz, Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem Statistica PL na przykładach z medycyny. T. 1 Statystyki podstawowe. Kraków 2006

Na zajęciach używamy programu Statistica. Zajęcia są jednak ograniczone czasowo i zwykle, zwłaszcza w przypadku osób mniej obytych z komputerami, nie wystarczają do tego, aby nabyć dostatecznej wprawy w posługiwaniu się tym programem. Dlatego też sugeruję zainstalowanie Statistica na swoim komputerze i ćwiczenie w domu.

W pełni funkcjonalna jednomiesięczna wersja programu Statistica jest dostępna na stronie: http://www.statsoft.pl/download/wersja-probna.html

Poza tym jako studenci UAM mają Państwo prawo do uzyskania programu Statistica. Można go otrzymać od pana Bartosza Wołejko z pracowni komputerowej (p. 51/F). Do uruchomienia programu potrzebne jest konto e-mailowe na serwerze uniwersyteckim. Wszyscy, którzy są zarejestrowani w USOSie mają automatycznie założone takie konto.